Jak dbać o drewniany blat kuchenny?

Drewniany blat kuchenny to bardzo eleganckie i stylowe rozwiązanie. Idealnie komponują się z każdym stylem aranżacji wnętrz, nadają kuchni przytulny wygląd i są zawsze modne. Zastanawiając się nad kupnem tego rodzaju blatów, warto jest dowiedzieć się kilku informacji na temat zasad ich użytkowania i pielęgnacji. Pomoże to nam w podjęciu świadomej decyzji oraz właściwym użytkowaniu.

Drewniane blaty w kuchni są świetnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju aranżacji. Są miłe w dotyku, eleganckie i mogą mieć różne style wykończenia. Posiadanie takiego blatu wiąże się jednak z pewnymi zasadami, których trzeba przestrzegać, aby drewno pozostało na długie lata w dobrej kondycji.

Ostrożnie z nożem!

Jeśli zdecydujemy się na blat drewniany, nie możemy na nim kroić. Niestety drewno jest podatne na powstawanie rys i otarć dlatego wszelkie krojenie i siekanie musi odbywać się przy użyciu deski do krojenia. Nawet najdrobniejsza ryska może doprowadzić do wniknięcia wilgoci w głąb drewna, a w efekcie do jego puchnięcia i wypaczania. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o stawianie gorących naczyń i garnków. Nie możemy sobie na to pozwolić pod żadnym pozorem jak to jest np. w przypadku blatów kamiennych. Ciepłe powierzchnie mogą zostawić na powierzchni blatu nieestetyczne ślady.

Odpowiednie zabezpieczenie

Bardzo ważny jest także rodzaj preparatu jaki wybierzemy do pokrycia powierzchni blatu. Lakier jest trochę lepszym rozwiązaniem niż olej, ponieważ lepiej zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci. Jeśli jednak błyszcząca powierzchnia nam się nie podoba, możemy pokryć powierzchnię blatu olejem. Dlatego warto jest o niego zadbać od razu po zakupie, zwłaszcza jeśli nabyliśmy blat z surowego drewna. Jeśli szukamy odpowiedniego do naszej kuchni blatu, warto zajrzeć na stronę castoramy.

Blat kuchenny wykonany w całości z drewna to jedna z najlepszych ozdób kuchni. Takie rozwiązania zawsze będą modne i eleganckie. Ważne jednak, aby odpowiednio i umiejętnie dbać o użyte w naszej kuchni drewno. Zapewni to nam efektowny wygląd blatów przez długie lata.